INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> WYOBRAŹ SOBIE

WYOBRAŹ SOBIE

Wyobraź sobie. Sztuka w zmieniającym się świecie. Sztuka zmieniająca świat.
30 lat Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wystawa prac artystów i pedagogów ISW UZ.


MIEJSCA EKSPOZYCJI:

Galeria Rektorat
Uniwersytet Zielonogórski, ul. Licealna 9
www.isw.uz.zgora.pl/galeria-rektorat

Galeria BWA
Al. Niepodległości 19
www.bwazg.pl

Galeria Nowy Wiek
Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15
www.mzl.zgora.pl

16.10 - 07.11.2021


artyści: Paweł Andrzejewski, Barbara Bańda, Kacper Będkowski, Andrzej Bobrowski, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Radosław Czarkowski, Piotr Czech, Katarzyna Dziuba, Joanna Fuczko, Magdalena Gryska, Mirosław Gugała, Jarosław Jeschke, Helena Kardasz, Paulina Komorowska-Birger, Aleksandra Kubiak, Marek Lalko, Alicja Lewicka-Szczegóła, Liwia Litecka, Jarosław Łukasik, Maryna Mazur, Anna Owsian, Katarzyna Smugarzewska, Karolina Spiak, Piotr Szurek, Patrycja Wilczek-Sterna, Ryszard Woźniak.

kurator: Ryszard Woźniak

projekt graficzny plakatu, zaproszenia i baneru: Piotr Czech


Ideą wystawy jest poszukiwanie i odnajdywanie w tradycjach awangardowych takich dzieł i wartości, które nadal inspirują i które w subiektywnej ocenie artysty, warto przywołać obecnie. Zaproszeni do udziału artyści, którzy z wyboru są też pedagogami, prezentują postawę aktywną wobec rzeczywistości. Ambicja zmieniania rzeczywistości poprzez twórczość, łączy uczestników wszystkich ruchów postępowych minionych dekad z nami, żyjącymi obecnie. Zmieniającemu się światu, zawsze towarzyszyła sztuka, która z jednej strony kreowała „obraz epoki”, a z drugiej strony, inspirowała do dokonania zmian.
Interesuje nas sztuka, która wzbogaca rzeczywistość o niezbędne, uniwersalne porządki: estetyczny i duchowy. Interesuje nas sztuka, w której ludzka wyobraźnia doświadcza wolności, a powszechne marzenie o życiu w bardziej harmonijnym i uporządkowanym świecie, spełnia się. Dzięki twórczości i sztuce możemy więc sobie wyobrazić, że czas, w którym teraz żyjemy, jest czasem wolnym od wad.
Wystawa prezentuje nowe prace, wykonane specjalnie na tę okazję i takie, które zostały zainspirowane dziełami eksponowanymi w ramach stałej ekspozycji pod nazwą: Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.